Новини

Підприємства можуть зіткнутися з масовим відключенням від газопостачання — Асоціація

Найближчими тижнями на ринку очікують масових відключень підприємств від газопостачання — так постачальники будуть захищатися від “мертвих” боргів за газ. Причина — нова постанова НКРЕКП, прийнята 21 червня 2022 року.  

Минулого вівторка НКРЕКП прийняла постанову, якою дозволила підприємствам змінювати постачальника газу без довідки про відсутність заборгованості від попереднього постачальника. Аргументація — допомога бізнесу під час війни та спрощення бюрократичної процедури. Натомість експерти ринку переконані, що ця ініціатива скоріш зашкодить — не лише постачальникам газу, але й самим підприємствам.

Станом на середину червня лише у постачальників, що є членами Асоціації, налічується понад 3 тисячі підприємств-боржників із загальним боргом більше ніж 370 мільйонів гривень. 

“У результаті бойових дій рівень розрахунків за спожитий газ серед усіх споживачів впав до критичного рівня. Переважна більшість постачальників, що працюють з непобутовими споживачами, постачають газ за імпортними контрактами. Нині ми маємо ситуацію, коли регулятор своєю постановою спонукає підприємства відмовлятися сплачувати свої борги за газ, через що постачальники не зможуть розраховуватися з імпортерами. А це загрожує зупинці усього ланцюгу постачання”, — заявив перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів Євгеній Нацвін-Степанов під час обговорення питання на онлайн зустрічі Energy Club Reception.

Постанова залишила постачальникам єдиний важіль впливу на підприємства, що мають заборгованість і не хочуть сплачувати борги — відключення їх від газопостачання. 

Нагадаємо, застереження щодо прийняття цієї постанови Асоціація надсилала у своєму зверненні до НКРЕКП 17 червня 2022 року, де наголошувала на тому, що таке рішення лише  загострить і без того катастрофічну ситуацію з розрахунками за спожитий газ від непобутових споживачів. Експерти Асоціації відзначали, що ця постанова може підштовхнути бізнес до відмови від сплати попередньої заборгованості й загалом є передчасна, адже потребує ще додаткових обговорень та доопрацювань. 

Варто зауважити, що нині ці “послаблення” суперечать чинним правилам ринку газу, зокрема Правилам постачання природного газу та Кодексу газотранспортної системи. 

До того ж у цьому випадку регулятор порушив процедуру оприлюднення проєкту постанови — не опублікував завчасно проєкт документа для ознайомлення, щоб учасники ринку могли підготувати свої зауваження та пропозиції до нього. На думку керівництва Асоціації, це може спричинити не лише порушення балансу інтересів суб’єктів господарювання на ринку, але й стати підставою для визнання цього рішення протиправним.