Новини

Дозвіл змінювати постачальника газу для підприємств без погашення заборгованості може спровокувати нові борги на ринку — Асоціація

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) планує 21 червня 2022 року розглянути Постанову, яка спрощує зміну постачальника природного газу для підприємств під час воєнного стану. Зокрема, пропонується дозволити підприємствам укладати угоди з новим постачальником без довідки про відсутність заборгованості перед попереднім постачальником. 

Експерти Асоціації переконані, що це рішення лише загострить і без того катастрофічну ситуацію з розрахунками за спожитий газ непобутових споживачів.

Бойові дії на території України спровокували руйнування інфраструктури, зміну режиму чи припинення роботи бізнесу, релокацію підприємств. Все це негативно вплинуло на розрахунки підприємств за спожитий газ, призвело до зростання заборгованості бізнесу та посилило проблеми з погашенням попередньої заборгованості. 

Рішення, яке може ухвалити завтра НКРЕКП, лише поглибить існуючу проблему. Таке полегшення у період воєнного стану не лише негативно вплине на розрахунки за газ, але й підштовхне бізнес до відмови від сплати попередньої заборгованості. 

Наголошуємо, що поточні платежі для діючих постачальників є критично важливим для забезпечення стабільності постачання природного газу. Адже заборгованість бізнесу за газ може спровокувати зупинку усього ланцюгу постачання природного газу.

Крім того, що ця постанова несе значні ризики для постачальників, вона також суперечить чинним правилам ринку природного газу, зокрема Правилам постачання природного газу та Кодексу газотранспортної системи.

Асоціація також стурбована тим, що у даному випадку регулятор порушив процедуру оприлюднення проєкту. Мова йде про відсутність відкритого обговорення запропонованого регуляторного акту та достатнього часу на підготовку зауважень та пропозицій до нього. 

На думку керівництва організації, це може спричинити не лише порушення балансу інтересів суб’єктів господарювання на ринку, але й стати підставою для визнання цього рішення протиправним.