Новини

Допоки відсутні актуальні та об’єктивні прогнози балансу газу — ми не матимемо реального розуміння газових потреб України, — Асоціація

Скільки газу потрібно Україні для проходження опалювального сезону 2022-2023 та чи потрібно державі виділяти 264 млрд гривень Нафтогазу для імпорту 6 млрд кубометрів блакитного палива?

Цьогоріч питання реальної потреби України у природному газі як ніколи викликає багато дискусій. Лунають різні, часто суперечливі твердження щодо необхідних обсягів блакитного палива, рівня наповненості газосховищ та потреби в імпорті. І не дивно, адже наразі Уряд, Міненерго, Нафтогаз та Оператор ГТС озвучують різні обсяги потреб газу для успішного проходження цієї зими. 

“Усі наявні прогнози базуються на даних фактичного використання газу в Україні у 2021 році, яке становило майже 29 млрд кубометрів. Натомість підрахунок реальної потреби має базуватися на об’єктивних та актуальних прогнозах балансу попиту та пропозиції на природний газ — на місяць, квартал, півріччя та рік. На жаль, наразі такі прогнози відсутні”, — зазначає Володимир Гноєвий, заступник голови правління з питань природного газу Асоціації постачальників енергоресурсів.

Він переконаний, що допоки в Україні ці дані не збираються та якісно не оновлюються, дійсну потребу у блакитному паливі спрогнозувати неможливо. 

Водночас аналіз фактичного використання газу у першому півріччі 2022 року свідчить, що через наслідки війни — міграцію українців, руйнування будинків, зупинку великої кількості підприємств — споживання газу всіма категоріями споживачів скоротилося приблизно на 25-30%. При цьому видобуток газу в Україні скоротився лише на 5-7%. Отже, реалістичний обсяг цьогорічної потреби становить близько 20 млрд кубометрів газу.

“Якщо видобування залишиться на рівні 50 млн кубометрів на добу, то цю потребу майже повністю можна закрити власним видобутком в Україні, адже експорт природного газу наразі заборонений Урядом, — вважає Володимир Гноєвий.

Він зазначає, що на момент закінчення опалювального сезону 2021-2022 рр. в українських газосховищах залишалося понад 10 млрд кубометрів газу. З травня щомісячно до ПСГ закачується близько 1 млрд кубометрів газу, а отже на початок наступного опалювального сезону лише за рахунок внутрішнього видобутку в газосховищах має бути не менше 15 млрд кубометрів блакитного палива. Якщо спиратися на ці розрахунки, стає зрозуміло, що потреба у додатковому імпорті 6 млрд кубометрів наразі відсутня.

Та варто не забувати, що в Україні війна. Якщо буде завдано ударів по родовищах  видобутку газу або по підземним газосховищам, то це буде зовсім інша історія. І тоді газу для проходження опалювального сезону може не вистачити, а отже доведеться імпортувати, втрачений внаслідок бойових дій, ресурс”, — зазначає Володимир Гноєвий. 

Щомісячне прогнозування балансу попиту та пропозиції газу в умовах війни стає ще більш актуальним. Та попри неодноразові звернення і пропозиції до державних органів влади від Асоціації та інших профільних організацій, наразі в Україні досі відсутній Порядок формування балансів, а також не визначено уповноважений орган, який має здійснювати моніторинг прогнозних та фактичних балансів газу по Україні. Таким органом міг би стати Оператор ринку газу. Його відсутність наразі створює додаткові ризики у підготовці та проходженні опалювального сезону 2022-2023.