Новини

Постачальники енергоресурсів закликають терміново провести балансування газу

Чи вистачить Україні власного газу для задоволення потреб споживачів може показати лише якісна оцінка наявного балансу газу. Саме за результатами такої оцінки влада може зрозуміти, як в умовах воєнного стану готуватися до наступної зими.

“Першочергове завдання — сформувати баланс наявного газу, щоб зрозуміти, що ми маємо наразі. Потрібна чи ні Україні допомога для проходження наступного опалювального сезону? Чи потрібно буде імпортувати газ? Адже через війну, ми маємо суттєве скорочення споживання. І саме складання балансу допоможе нам оцінити чи матимемо ми достатньо газу, чи буде дефіцит, або навіть профіцит”, — зазначив заступник голови правління Асоціації Володимир Гноєвий під час онлайн зустрічі Energy Club Reception. 

Наразі функцію оцінки балансу покладено на Оператора ГТС, але він її фактично не виконує, впевнений Володимир Гноєвий. Асоціація і раніше звертала на це увагу, і виходила з пропозицією створити окремого суб’єкта — оператора ринку природного газу та передати йому цю функцію.

“Нині зрозуміло, що ця ініціатива не на часі. Натомість, враховуючи практику роботи Оператора ГТС, я не впевнений, що зараз він зможе впоратися з цим завданням та скласти якісний баланс. У цей складний для країни час це завдання необхідно передати під керівництво або міністерства енергетики, або профільного комітету Верховної Ради, або ж регулятора — НКРЕКП. Так чи інакше наразі ринок потребує, щоб якнайшвидше, в терміновому порядку, був розроблений загальний баланс та схвалений на рівні Кабміну”, — прокоментував підняте під час обговорення питання Володимир Гноєвий.

На чітке переконання постачальників, питання формування балансу зараз є наріжне. Чим скоріше буде прийнятий порядок, який визначатиме, хто та яким чином складатиме, прогнозуватиме баланс природного газу, тим скоріше буде зрозуміло як нині необхідно впливати на ситуацію на ринку, щоб забезпечити стабільний видобуток та постачання газу споживачам у наступному опалювальному сезоні.