Новини

Скорочення державою субсидій для населення створить колапс сфери комунальних послуг

Голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів (АПЕ) Артем Компан заявляє, що скорочення державою субсидування населення призведе до колапсу в сфері комунальних послуг.

Про це він заявив під час онлайн дискусії організованої Energy-Club, передають Українські Новини.


"У жовтні з початком опалювального сезону, коли споживання тепла було ще не стільки значно ЖКГ в цілому були оплачені тільки на 82%. Найгірше відбувається оплата газу. У низці регіонів рівень оплати за газ впав до 46-54%. Це катастрофічна ситуація з ринком газу, та й в цілому в житлово-комунальній сфері", - сказав він.

Також Компан додав, що коли було прийнято рішення про відкриття ринку газу (з 1 серпня), необхідно було надати постачальникам дієві важелі впливу на боржників, оскільки вже тоді діяли карантинні обмеження, які не дозволяли постачальника послуг відключати споживачів, які не платять за них.


"Відключення, безумовно, не має бути основним методом впливу постачальника послуг на споживача. Ми з цим згодні і тому ми просили депутатів внести зміни в законодавство, які б дозволили прирівняти комунальні платежі до оплати аліментів. Але необхідні рішення прийняті не були (мається на увазі законопроєкт № 3613)", - сказав він.

Компан зазначив, що згідно з чинними законодавчими нормами населення розраховується за газ і інші енергоресурси з великою відстрочкою платежу.


Але він вважає, що ці норми також необхідно було міняти, тому що чинні терміни розрахунків будуть проблемою для будь-якого нового постачальника, який захоче заходити в цей ринок.


"Свого часу регулятор дозволив споживачам переходити від одного постачальника до іншого (правки в процедуру зміни постачальника були внесені в червні), маючи непогашену заборгованість. Це рішення Національної комісії держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) надалі буде призводити до того, що борги в ринку будуть зростати", - підкреслив Компан.

Також він додав, що в рамках пандемії необхідно отримати додаткові можливості щодо отримання субсидій населення, тому що скорочення державних витрат в цій частині вже дуже сильно відбивається на рівні платежів населення за житлово-комунальні послуги, далі буде тільки гірше.


"Держава замість того, щоб збільшувати статтю в бюджеті щодо отримання субсидій, її скорочує, що призведе до колапсу не тільки на ринку газу, а й взагалі на ринках електроенергії та комунальних послуг в цілому. Тому що ринок газу, тільки одна частина проблем, є питання щодо тепла, електроенергії, води, щодо оплати послуг операторів ГРМ, ГТС, і на жаль, ця ситуація буде тільки погіршуватися", - підсумував Компан.