Новини

Механізм страхового запасу не допоможе державі підготуватися до зими, натомість знищить постачальників — Артем Компан

Урядова ініціатива, яка має зобов'язати постачальників з 1 жовтня 2022 року створювати страховий запас газу у розмірі 10% від фактичного обсягу місячної реалізації, дозволить державі створити запас у розмірі максимум 100 мільйонів кубометрів газу.  

В масштабах країни — це ніщо, натомість це може повністю знищити постачальників. Переконаний Артем Компан, голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів.

“Щоб остаточно добити роздрібний та оптовий ринок, перетворити «Нафтогаз» на абсолютну монополію, достатньо ухвалити два рішення, які зараз перебувають на стадії обговорень: перше – затребувати від постачальників отримувати фінансову гарантію у системних банках,  друге – вимагати від них створити страховий запас газу у розмірі 10%. Виконати ці вимоги практично неможливо. Але головне питання – що це дасть ринку та країні?”, — зазначив Артем Компан

Експерт пояснив, що “Нафтогаз”, який забезпечує ресурсом населення і ТКЕ, скоріш за все, в якості свого страхового запасу представить буферний газ, що знаходиться в ПСГ, і необхідний для забезпечення відбору газу зі сховищ. А ось всі інші постачальники, за словами Компана, повинні будуть додатково придбати цей запас газу і закачати у ПСГ. На сьогодні приватні постачальники працюють тільки з бізнесом та за орієнтовними оцінками реалізують щомісяця до 1 млрд кубометрів газу. Тож вони повинні будуть створити запас у розмірі 100 млн кубометрів.

А 100 мільйонів — це добовий обсяг споживання блакитного палива країною взимку. 

“До початку повномасштабної війни з РФ промисловість споживала близько 1 млрд куб м/місяць. Якщо виходити з цього обсягу, то постачальникам потрібно створити страховий запас у розмірі приблизно 100 млн кубометрів. Що таке 100 млн кубометрів газу? Це добовий обсяг споживання газу країною взимку. Іншими словами, такий запас – це, по суті, нічого в масштабах країни. Але для ринку та постачальників це майже смерть”, — додав очільник Асоціації. 

Важливо розуміти, що додаткові витрати на створення страхового запасу постачальники включать до вартості блакитного палива, що спонукає значне подорожчання газу. Є ризик, що підприємствам буде вигідніше зачинитися, аніж купувати газ за такими цінами. Врешті решт це рішення негативно вплине не лише на постачальників та ринок газу, але й на всю економіку в цілому.  

“По-перше, цей обсяг газу потрібно купити, до того ж на умовах передоплати. По-друге, промисловість розраховується за газ як правило по факту. Тобто гроші постачальника на якийсь час будуть заморожені. До того ж зараз дуже важко взагалі працювати з портфелем юридичних осіб, оскільки дуже високий рівень неплатежів. За такої, як зараз, ціни газу промисловості простіше зупиняти виробництво”, — пояснив Артем Компан. 

Нагадаємо, у серпні Міністерство енергетики України опублікувала проєкт постанови Кабміну, який з 1 жовтня 2022 року має зобов'язати постачальників газу створювати страховий запас ресурсу у розмірі 10% від фактичного обсягу місячної реалізації. Якщо цього запасу в підземних сховищах не буде — Оператор ГТС відхилятиме номінацію та реномінацію постачальника, тобто заборонятиме постачальникам постачати газ своїм споживачам.