Новини

Після війни Україна має всі шанси стати експортером газу — Артем Компан

Враховуючи зниження обсягів споживання природного газу та наявний потенціал у сфері видобутку, Україна має всі шанси після війни стати його нетто-експортером, впевнений Артем Компан, голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів.

“Сьогодні з тим зниженням рівня споживання, яке ми маємо, Україна має всі шанси стати нетто-експортером газу. У нас зараз є можливість вбудувати Україну в європейську систему енергетики”, — заявив Артем Компан у програмі Енергетична карта.

На його думку, однією з основних проблем, які заважають руху в цьому напрямку, є велика кількість сплячих ліцензій на руках у власників, які не хочуть або не мають можливості видобувати газ.

“Оскільки нові ліцензії зараз не видаються, необхідно вирішити питання з тими ліцензіями, що вже є на руках у власників. Перше, що потрібно зробити — це провести аудит і вирішити питання з ліцензіями”, — зауважив Артем Компан.

Друге питання, яке він вважає за необхідне вирішити, — це непомірні рентні платежі, які роблять видобуток газу збитковим. 

“На сьогодні рента, яку видобувні компанії повинні сплачувати, незрівнянна з можливістю повернення інвестицій. Видобуток зараз став збитковим. Ми бачимо зниження виробництва, яке пов'язане не з бойовими діями, а з тим, що видобувним компаніям не вигідно видобувати”, — зазначив голова Асоціації.

Артем Компан додав, що українські видобувні компанії зараз майже не продають видобутий ресурс. Натомість вони закачують газ у ПСГ, щоб відтермінувати сплату ренти.

“Щоб запобігти ситуації, при якій приватне видобування в Україні почне помітно скорочуватися, необхідно змінити формулу для визначення ренти. Для цього, в першу чергу, необхідно визначити внутрішню українську ціну та саме її встановити як базу для розрахунку”, — впевнений експерт.

Нагадаємо, у березні 2022 року був прийнятий Закон №2139-IX, що запроваджує механізм диференційованої рентної плати для видобутку природного газу залежно від ціни його реалізації. Її розрахунок визначається як середнє арифметичне значення митної вартості імпорту газу та котирувань на хабі ТТF. Новий підхід до обчислення ренти діє з 1 березня 2022 року до 1 березня 2032 року.

Також, Постановою Уряду від 10 червня 2022 р. №666 був заборонений експорт декількох видів палива, зокрема і природного газу, через встановлення нульових квот на експорт.