Новини

За прайс-кепи на ринку електроенергії має бути єдиний відповідальний — Асоціація

Асоціація постачальників енергоресурсів пропонує визначити єдиного відповідального за встановлення прайс-кепів (максимальних або мінімальних цін на спотових ринках електроенергії). 

Це ключове зауваження до проєкту постанови «Про затвердження Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку» Асоціація надала у зверненні до НКРЕКП. 

«В  проєкті чітко не визначено, хто встановлює прайс-кепи - АТ «Оператор ринку», ПАТ «НЕК «Укренерго» чи центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, чи все ж НКРЕКП», — зазначив Василь Гончарук, заступник голови правління Асоціації з питань електроенергії.

Відповідно до запропонованої методики, щоб встановити прайс-кеп, НКРЕКП має спочатку отримати від «Оператора ринку» та «Укренерго» інформацію про істотне коливання цін за кожну декаду.

На думку експерта, на перший погляд, така система покликана мінімізувати втручання в ринковий процес формування ціни. Але, з іншого боку, централізація відповідальності за прийняття рішення розмивається. Кожен із суб’єктів, що залучений у методиці встановлення прайс-кепів, може своєчасно не відреагувати на критичну ситуацію на ринку, і виправдати це неконкретністю методики чи помилками інших. 

На думку Василя Гончарука, доцільність і своєчасність введення методики взагалі під питанням, бо вона не вирішує системних проблем, які потребують оперативного втручання. Немає сенсу вводити ще одну методику, коли на ринку вже діють кілька механік обмеження цін у разі їх нетипового коливання. Зокрема, вони передбачені правилами РДН та ВДР, а також постановою НКРЕКП «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану».