Новини

Фіксована ціна на електроенергію для бізнес-споживачів можлива за умови зрозумілих правил роботи ринку двосторонніх договорів – експерт Асоціації

Постачальники можуть запропонувати бізнес-споживачам електроенергію за фіксованою ціною на сьогоднішній день лише обмежено і на період не більше кварталу через безсистемність і неврегульованість ринку двосторонніх договорів (ДД) по закупівлі енергоресурсу.


«Щоб забезпечити фіксовану ціну на тривалий період – наприклад, від півроку і довше, постачальник має бути впевнений в тому, що він закупить відповідний ресурс на оптовому ринку. Проте, на сьогодні у нас немає зрозумілого прогнозованого графіка продажів генерацією ресурсу на РДД, а виконання обов’язків, передбачених контрактами, ніхто не контролює», – зазначив Василь Гончарук, керівник проекту «Електроенергія» компанії «ЙЕ Енергія», що є членом Асоціації.

Так, у жовтні найбільший продавець – НАЕК «Енергоатом» – в односторонньому порядку обмежив обсяги по контрактах з рядом постачальників. У листопаді ще один великий продавець – «Центренерго» – поставив постачальників перед фактом підвищення ціни за укладеними раніше договорами.

При цьому, постачальники були протягом вересня-жовтня обмежені в можливості ефективного балансування своїх портфелів, оскільки діяло встановлене НКРЕКП обмеження в 10% у продажу на ринку на добу наперед від законтрактованого обсягу на ринку ДД. За порушення цього обмеження регулятор призначив максимальний штраф у розмірі 1,7 млн грн 13 компаніям-трейдерам.

«Постачальник не може бути впевненим в обсягах бази, які він купує у генерації, тобто повинен перестраховуватися, купуючи більше. А потім не має можливості за потреби продати небаланси. Відбувається підміна неадекватними штрафними санкціями процесу побудови ефективних механізмів регулювання ринку, договірних відносин між його учасниками, попередження маніпуляцій», – резюмував Василь Гончарук.

На думку експерта, на заміну безсистемним наказовим заходам необхідно:
·       ввести ефективні механізми контролю за виконання умов укладених двосторонніх договорів;
·       впровадити стандартизовану типову форму договору між продавцем та покупцем енергоресурсів на біржі за двосторонніми договорами;
·       ввести кодування купленої потужності за договорами купівлі-продажу електроенергії, що допоможе відстежувати їх походження від генерації до кінцевого споживача.