Новини

Механізм єдиного ПСО має будуватися навколо споживача — Євгеній Нацвін-Степанов

Компенсація ПСО учасникам ринку газу через індивідуальне субсидіювання споживачів дозволить не лише зменшити витрати держави, але й допоможе після війни органічно повернутися до розбудови вільного ринку газу. 

Будь-яке ПСО передбачає певну компенсацію суб'єктам ринку природного газу, адже має на меті обмеження ринкової ціни на газ. Розв'язання питання компенсації через індивідуальне субсидіювання споживачів відповідно до їх потреб закладає органічний фундамент для післявоєнного повернення до розбудови вільного ринку газу. 

Таку думку висловив перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів Євгеній Нацвін-Степанов під час засідання робочої групи з підготовки єдиного ПСО на ринку природного газу. 

«Розмір компенсації вартості газу між ринковою та встановленою державою ціною завжди обумовлюється певними труднощами, пов’язаними зі складними формулами їх розрахунку, що викликає багато питань від учасників ринку газу. Адже суми на відшкодування ПСО за цими формулами не завжди корелюються з втратами, які несуть учасники ринку під час дії ПСО. Пряма підтримка держави споживачів дозволила б уникнути складних формул, а також направила б державну допомогу дійсно тим споживачам, які не можуть фінансово оплачувати ринкову вартість газу», — переконаний Євгеній Нацвін-Степанов

Він також додав, що індивідуальне субсидіювання споживачів дозволить зменшити витрати з держбюджету на відшкодування ПСО, адже допомога надаватиметься лише тим споживачам, які її дійсно потребують. Індивідуальний розрахунок субсидій також дозволить обмежити розмір фінансової допомоги відповідно до платоспроможності кожного конкретного споживача. 

«Після закінчення війни держава безумовно повернеться до розбудови вільного ринку газу. Механізм індивідуального субсидіювання дозволить підготувати споживачів до реальних ринкових цін та зробить цей перехід легшим, адже він вже впровадить частково ринкові відносини. Також суттєвою перевагою цього підходу є те, що механізм індивідуального субсидіювання діятиме і після припинення ПСО на ринку газу», — зазначив заступник очільника Асоціації. 

Довідково: Уряд планує розробити та затвердити єдиний для всіх категорій споживачів механізм ПСО на ринку природного газу. Для цього в рамках роботи Штабу з підготовки об’єктів ЖКГ та ПЕК до осінньо-зимового періоду 2022/23 при Міністерстві розвитку громад та територій України було створено спеціальну робочу групу. До складу робочої групи зокрема увійшли представники Асоціації постачальників енергоресурсів. Перше засідання щодо розроблення єдиного ПСО відбулося вчора, 20 жовтня 2022 року.