Новини

Не можна під виглядом європейського досвіду створювати в Україні базу енергоспоживачів без їх згоди

Не можна під виглядом «європейського досвіду» створювати єдиний реєстр всіх споживачів газу, електроенергії та тепла в країні, при цьому грубо порушуючи європейські норми, що стосуються захисту персональних даних.

Про це заявив перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів (АПЕ) Євген Нацвін-Степанов в ефірі ток-шоу Energy Freedom з Андрієм Куликовим.


«В Європі всі постачальники енергоресурсів дотримуються Регламенту ЄС 2016/679 від 27 квітня, який стосується захисту персональних даних. До речі, Закон України «Про захист персональних даних» частково дублює положення цього Регламенту. Ключовий момент закону і регламенту в тому, що створення баз даних споживачів природного газу та інших енергетичних продуктів з наданням доступу до таких даних третім особам можливе тільки з добровільної згоди власника, суб'єкта цих персональних даних», — сказав він.

Експерт зазначив, що за своєю суттю та інформаційна база даних, яка існує в Європі - це ринкова платформа. Вона наповнена неперсоналізованою інформацією про споживача, там є тільки EIC- код (Energy Identification Code), до якого прив'язується історія споживання.


В Україні така інформаційна база даних вже існує на базі Оператора газотранспортної системи України.


«У ній є перелік всіх споживачів за їх EIC-кодами, є історія споживання, куди постачальники та розподільники, оператори ГТС і підземних сховищ мають доступ. Там відбувається вільний обмін інформацією та оператори ГРС туди підвантажують дані. Будь-який постачальник, як замовник послуг з транспортування, має вільний доступ до цих даних», — додав Нацвін-Степанов.

За його словами, раніше вже були ініціативи зі створення баз даних по всім споживачам енергоресурсів і в тому вигляді, в якому вони пропонувалися, не були реалізовані.


«Створення нової бази даних в руках певних структур може стати додатковим інструментом у поширенні їх ринкового впливу. Ми в цілому підтримуємо рух до прозорості, але розвивати і наповнювати існуючу базу даних Оператора ГТС потрібно з дотриманням закону», — резюмував перший заступник голови Асоціації постачальників енергоресурсів.

Своєю чергою, заступник Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Євген Владіміров також нагадав, що постачальники енергоресурсів не мають права розкривати персональні дані своїх клієнтів третім особам.


«Усі постачальники енергетичних послуг населенню є приватними або не знаходяться у сфері управління Міністерства енергетики. Дані, якими вони оперують, захищаються як Законом про захист персональних даних, так і комерційною таємницею, тобто вони нам не можуть просто віддавати ці дані. Тому створення реєстру вимагає законодавчих змін, щоб ми могли ці дані отримувати», — зазначив він.