Новини

Лише Рада може вирішити проблему газових боргів

Лише Верховна Рада України може вирішити проблему багатомільярдної заборгованості між учасниками ринку природного газу, що накопичена за період дії ПСО (спеціальних зобов'язання щодо постачання природного газу), зокрема народні депутати можуть зробити це прийнявши законопроект №3508-д.

Про це заявив перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів Євген Нацвін-Степанов в ході форуму Ukrainian Gas Open.

«Зараз в парламенті розглядається законопроект №3508-д, який пропонує, на нашу думку, оптимальне вирішення проблеми взаємних заборгованостей», — сказав він.

Нацвін-Степанов запевнив, що постачальники енергоресурсів готові виходити з комерційними пропозиціями для підприємств ТКЕ і ТЕЦ, однак останні після скасування ПСО здобули свободу вибору постачальника лише де-юре.

На жаль, тепловики поки не можуть піти з орбіти "Нафтогазу" через багатомільярдні борги, які накопичились перед НАКом за час дії ПСО. Головна проблема тут - виробники тепла не мають ресурсу для їх погашення, так як борги виникли через економічно необґрунтовані тарифи та неефективне держрегулювання", - зазначив заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів.

В Асоціації переконані, що одні необгрунтовані борги можна нейтралізувати за взаємозаліком, а інші обґрунтовані борги - реструктуризувати на 10 років, штрафи й пені - необхідно списати.

«В результаті прийняття законопроекту №3508-д виграють усі: і "Нафтогаз", який зможе навести лад у своїй фінансовій звітності, і тепловики, які зможуть стати повноцінними учасниками ринку газу, і органи місцевого самоврядування, які зможуть спрямувати кошти на ремонт мереж та модернізацію комунального господарства», — вказав експерт.

Присутні на форумі Ольга Бабій, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), та Олена Кондратенко, президент Асоціації "УкрТЕЦ", підтримали позицію Асоціації. Вони висловили впевненість, що якнайшвидше прийняття Радою законопроекту №3508-д необхідно для повноцінного функціонування ринку газу.

Нагадаємо, проект закону України №3508-д покликаний врегулювати накопичену за період дії ПСО (спеціальних зобов'язання щодо постачання природного газу) заборгованість суб'єктів ринку перед "Нафтогазом України", загальний обсяг якої станом на 1 травня 2021 перевищив 100 млрд гривень.

2 червня Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Ради прийняв рішення підтримати законопроект №3508-д за основу та в цілому.

8 червня Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на Конгресі місцевих і регіональних влад, висловився на підтримку пропозиції про погашення боргів підприємств теплокомуненерго перед "Нафтогазом України" за рахунок коштів держбюджету.