Новини

Різке підвищення тарифів на зберігання газу в ПСГ не дозволить Україні створити його стратегічний запас на зиму — Асоціація

Рішення регулятора про підвищення тарифів не лише вплине на ціну газу для кінцевих споживачів, а й спонукатиме видобувні компанії продавати газ відразу, а не формувати запас блакитного палива на опалювальний період.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) цього тижня збільшила тарифи на послуги зберігання, закачування та відбору природного газу в підземних сховищах АТ «Укртрансгаз». Відповідення рішення опубліковано на сайті регулятора. 

Причина — збільшення витрат підприємства на надання цих послуг, а саме здорожчання виробничо-технологічного газу, який використовується для закачування та відбору газу з підземних сховищ.

Згідно Постанови НКРЕКП, тариф на відбір газу зросте з 63,41 грн за 1000 кубометрів на добу до 252,86 грн (без урахування ПДВ), тобто у 4 рази. Вартість закачування газу зросте у понад 2 рази і становитиме 243,36 грн за 1000 кубометрів на добу (раніше - 110,16 грн). Вартість за добу зберігання газу у ПСГ зросте у 2,3 раза та становитиме 0,45 грн за 1000 кубометрів (раніше - 0,19 грн).

У відповідь на таке рішення регулятора в Асоціації постачальників енергоресурсів заявили, що зміна тарифів першочергово відіб’ється на ціні газу для непобутових споживачів, яким через війну і так складно розраховуватися за блакитне паливо по ринкових цінах.

“Зростання тарифів на відбір, закачування та зберігання газу у ПСГ — це також загроза й енергетичній безпеці країни. Адже видобувним компаніям буде вигідніше продавати видобуте паливо “з коліс”, аніж витрачати додаткові кошти на його закачування у ПСГ і зберігання. Все це значно ускладнить формування стратегічного запасу газу для проходження опалювального періоду 2022-2023 рр.”, - наголошує заступник голови правління Асоціації з питань природного газу Володимир Гноєвий.

Примітно, що тарифи на послуги операторів ГРМ суттєво не переглядалися останні пʼять років, як і “Укртрансгаз”, також закуповують газ для виробничо-технологічнних потреб. А тариф на транспортування Оператора ГТС останній раз був зафіксований наприкінці 2019 року. 

Орієнтовний обсяг ВТВ операторів ГРМ у 2021 році становив 1,5 мільярди кубометрів газу на рік, в той же час обсяг ВТВ Оператора ГТС і “Укртрансгазу” приблизно по 300 мільйонів кубометрів для кожного.

Слід зауважити, що витрати на закупівлю газу для ВТВ не є основною складовою тарифу на зберігання, відтак, виникає цілком закономірне питання, чому тариф має зростати у понад три рази?

“Наразі ГК “Нафтогаз Трейдинг” в рамках механізму ПСО реалізує природний газ для ВТВ операторів ГРМ за ціною 7 420 грн за тисячу кубометрів. Можливо “Нафтогаз” зможе виділити ще 300 мільйонів кубометрів блакитного палива за такою ж ціною на річні потреби “Укртрансгазу”, який є частиною групи”, — додали в Асоціації.