Асоціація постачальників енергоресурсів вважає абсолютно неринковим і невідповідним чинному правовому полю зобов’язання всіх без виключення експортерів електроенергії в ЄС віддавати 80% прибутку на підтримку механізму ПСО.
Постанова Уряду №775 від 07.07.2022 р. позбавляє експортерів як державної, так і приватної форми власності більшої частини прибутку від експорту електроенергії в ЄС.
«Якщо ми будуємо ліберальний ринок електроенергії за європейським зразком, то чому фактично нові податки встановлюються не у цивілізований спосіб, а через абсолютно непрозорі механізми? Це не має відбуватися за рахунок штучного обмеження прибутковості бізнесу», – заявив заступник голови правління Асоціації енергоресурсів з питань електроенергії Василь Гончарук.
Експерт зауважив, що жодного аргументованого пояснення, розрахунків та обґрунтувань, чому експортерів зобов’язують віддавати саме 80% прибутку, не було оприлюднено. У ринковій економіці держава отримує надходження від бізнесу через сплату передбачених законодавством податків та зборів. У даному ж випадку логіки немає як у самому розмірі «податку», так і у тому, що на експортерів електроенергії до інших країн (наприклад, Молдови, куди Україна також експортує), ця вимога не розповсюджується.
«Кожен із учасників, в тому числі і підприємства, акціонером/засновником яких є держава, має провадити господарську діяльність на загальних правилах і умовах. Не варто перетворювати державу на учасника ринку. Такий потужний гравець знищить не лише всіх конкурентів, а й ринок загалом», – резюмував експерт.
Отже, «рейдерський» податок, що знищує бізнес та суперечить нормам Закону України «Про ринок електричної енергії», необхідно скасувати та замінити обґрунтованими, пропорційними вимогами до учасників ринку щодо обов'язків ПСО.