Новини

Створення страхового запасу — це не захист споживача, а ще один фактор здорожчання цін на газ — Асоціація

Міністерство енергетики України опублікувала проєкт постанови Кабміну, який з 1 жовтня 2022 року зобов'яже постачальників газу створювати страховий запас ресурсу у розмірі 10% від фактичного обсягу місячної реалізації. Якщо цього запасу в підземних сховищах не буде — Оператор ГТС відхилятиме номінацію та реномінацію постачальника, тобто заборонятиме постачальникам постачати газ своїм споживачам.

Коли і як цей газ буде використовуватися або чи зможе його продати постачальник у разі припинення діяльності — наразі незрозуміло. У проєкті постанови зазначено, що реалізація цього газу буде можлива виключно у разі настання кризової ситуації й після відповідного рішення Кабміну. Тобто по суті, наразі постачальників змушують понести додаткові витрати, які невідомо коли і як вони зможуть відшкодувати.

В Асоціації постачальників енергоресурсів переконані, що це рішення є недоцільним і його прийняття лише негативно вплине на здорожчання газу. 

“Ця ініціатива є не лише несвоєчасною та недоцільною, але й призведе до здорожчання цін на газ для кінцевих споживачів, адже зобов'яже постачальників витрачати додаткові кошти на “заморожування” обсягів газу у підземних сховищах. Логічно, що постачальники ці витрати включать у ціну реалізації газу”, — зазначає Володимир Гноєвий, заступник голови правління з питань природного газу Асоціації постачальників енергоресурсів.

Наразі на ринку вже існують дієві механізми захисту споживачів, нагадують в Асоціації. В першу чергу — це механізм врегулювання щодобових небалансів постачальників Оператором ГТС. У випадку, коли постачальник не може виконати свої зобов'язання або якоїсь доби у нього не вистачає ресурсу, його підстраховує Оператор ГТС, який забезпечує купівлю додаткового газу. Для цього постачальники надають Оператору ГТС фінансову гарантію у розмірі 100% від запланованого обсягу постачання ресурсу.   

Паралельно на ринку існує ще один механізм страхування – це Постачальник останньої надії (ПОН). Головною вимогою до його відбору у липні 2020 року була наявність у нього гарантованого незнижувального запасу газу у розмірі 3,5 млрд кубометрів — обсягу споживання всією країною у найхолодніший місяць опалювального сезону 2019-2020 років. ПОН може постачати газ будь-якому споживачу у разі втрати ним постачальника протягом 60 днів. 

Крім того, як пояснює експерт, у разі прийняття постанови виконати її буде неможливо не лише через дефіцит обігових коштів у постачальників, спричинений падінням розрахунків за спожитий газ через війну, а й суто технічно. 

“Заповнювати ПСГ треба було влітку, адже восени, з настанням опалювального сезону, починається процес відбору газу. Отже, навіть якщо влада вирішить впроваджувати цей механізм, його старт необхідно перенести хоча б на 1 квітня”, — зазначає Володимир Гноєвий.

Асоціація вже підготувала звернення до Державної регуляторної служби, де зазначила усі проблемні аспекти та ризики, а також готує лист із відповідними зауваженнями та пропозиціями до Міністерства енергетики. 
2022-08-17 16:34