Новини

Проблема боргів між учасниками ринку газу повинна вирішуватися не за рахунок споживачів, а за рахунок держави

Перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів (АПЕ) Євген Нацвін-Степанов переконаний, що проблема заборгованості, що виникла між суб'єктами ринку природного газу за період дії ПСО (2015-2020 роки), не повинна бути вирішена за рахунок споживачів, її необхідно вирішувати за рахунок державних механізмів.

Про це експерт заявив в ефірі ток-шоу Energy Freedom з Андрієм Куликовим.

«Ця проблема не може бути врегульована за рахунок споживачів. Бо не споживачі стали причиною її виникнення. Цю заборгованість потрібно врегулювати за рахунок державних органів і інституцій, а також інших механізмів, так як причиною її виникнення стали прорахунки в державному регулюванні галузі в 2016- 2018 роках», — сказав перший заступник голови правління АПЕ.

За словами Нацвіна-Степанова, заборгованість постачальників перед НАК "Нафтогаз України" на даний момент становить 23,6 млрд гривень, борг теплокомуненерго зріс до 59,4 млрд гривень, з тому числі лише за минулий рік на 23,7 млрд гривень, борг ТЕЦ - 11,6 млрд гривень.

Експерт вважає, що вирішити проблему заборгованості, що виникла з вини держави потрібно, шляхом або взаємного списання цього штучного боргу між учасниками ринку газу, або часткової компенсації.

«Ці борги не дозволяють державним і комунальним підприємствам ремонтувати і осучаснювати обладнання та газові мережі, є непідйомним тягарем для місцевих органів влади і місцевих бюджетів, вони загрожують банкрутствами підприємств галузі, а найголовніше - не дозволяють їм перейти на повноцінні ринкові відносини», — зазначив представник Асоціації.

Євген Нацвін-Степанов уточнив, що на даний момент депутатами розробляється новий механізм врегулювання цієї заборгованості через суміщені механізми взаємного списання та часткової компенсації.

«Для того, щоб навести порядок в галузі необхідно оперативно провести аудит боргів і з'ясувати точний їх розмір, розібратися - хто, кому і за що дійсно винен. І в результаті компенсувати або списати ці борги, що виникли внаслідок недалекоглядних дій влади», — резюмував експерт .

Нагадаємо, у Верховній Раді України зареєстрований законопроект про внесення змін до Закону України "Про ринок природного газу" та інших законів щодо забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" (№3800-1), який покликаний вирішити проблеми, що виникли в результаті державного регулювання на ринку природного газу.