Новини

Відсутність прозорості нейтральності балансування свідчить про проблеми у діяльності Оператора ГТС — Володимир Гноєвий

Сьогодні, 1 листопада, НКРЕКП прийняв рішення продовжити дію першого етапу впровадження плати за нейтральність балансування на газовий період 2022/2023 та перенести початок другого та третього етапів на один газовий рік.

Слід зазначити, що Оператор ГТС ще з січня 2022 року припинив публікувати розрахунки за нейтральність балансування, тобто ще до початку повномасштабної війни. Отже, наразі жоден з учасників ринку не має можливості ознайомлюватися із витратами Оператора на балансування. Крім того, посилаючись на воєнний стан, НКРЕКП планує втретє відтермінувати ще на рік другий етап впровадження нейтральності балансування, який передбачає плату за здійснення цієї діяльності Оператором ГТС.

“Чергове відтермінування плати за нейтральність балансування свідчить про істотні проблеми у роботі Оператора ГТС. Учасники ринку неодноразово звертали увагу, що суми, які нараховує Оператор є завищеними та необґрунтованими. Щоб приховати свою неспроможність якісно виконувати свої функції Оператор взагалі припинив публікувати розрахунки ще до початку повномасштабної війни”, — зазначає Володимир Гноєвий, заступник голови правління з питань природного газу Асоціації постачальників енергоресурсів.

На глибоке переконання експерта, розрахунки по балансуванню не містять військово чутливої інформації. Натомість якщо Оператор ГТС вбачає у відкритій публікації ризик, то цю інформацію можна надавати учасникам ринку через інформаційну платформу. Асоціація також надала свої пропозиції для удосконалення щомісячного інформування — крім власне нарахувань за використаний газ при балансуванні необхідно також зазначати обсяги газу за який здійснюється це нарахування. Проте НКРЕКП не врахував ці пропозиції. 

“Нейтральність балансування — це інструмент, який має запобігати можливості Оператору ГТС заробляти, або зазнавати збитки через небаланси, які природно виникають на газовому ринку. Наразі ж ми маємо ситуацію, коли біржа з продажу газу фактично є абсолютно неліквідною, тому Оператор ГТС нараховує плату за небаланси без наявності для цього жодних підстав, порушуючи Закон «Про ринок природного газу» та Кодекс ГТС. На цих сумнівних операціях  у 2020 році Оператор безпідставно отримав з ринку понад 4 млрд грн, а у 2021 році — за попередніми розрахунками близько 10 млрд грн. Безперечно, усі ці витрати лягли безпосередньо на споживачів”, — коментує Володимир Гноєвий. 

Важливо також зазначити, що з січня 2021 року НКРЕКП заборонила Оператору ГТС використовувати свій газ у підземних сховищах для здійснення балансування. Натомість у серпні цього року Укртрансгаз подав позов на Оператора ГТС щодо приведення оперативного балансуючого рахунку у газосховищах у відповідність до умов угоди, закачавши до ПСГ понад 112 млн кубометрів газу. Наявність даного позову свідчить про відсутність у Оператора ГТС законних підстав для нарахувань замовникам плати за врегулювання небалансів.

Нагадаємо, плата за нейтральність балансування передбачена Кодексом ГТС та Регламентами Єврокомісії. Її впровадження в Україні мало бути запроваджене ще у 2020 році, проте НКРЕКП відтерміновує його вже втретє.