Новини

Якісні дані щодо небалансів запорука ліквідності внутрішньої біржі природного газу — Володимир Гноєвий

Якби учасники газового ринку отримували якісні дані щодо небалансів, на біржі щомісячно реалізовувалося б до 10 мільйонів кубометрів газу. Такий обсяг торгів дозволив би біржі стати ліквідною, а на українському ринку природного газу з’явилася б реальна внутрішня ціна.

Таку думку висловив Володимир Гноєвий, заступник голови правління з питань природного газу Асоціації постачальників енергоресурсів. 

“Щомісячний обсяг небалансів у газотранспортній системі до початку війни становив близько 10-15 млн кубометрів газу. Про це свідчили дані, які щомісячно оприлюднював Оператор ГТС на сайті до початку воєнного стану в Україні. Отже, якби учасники ринку отримували б якісні прогнози щодо споживання газу та мали достатньо часу на їх врегулювання, ці обсяги газу продавалися та купувалися на короткостроковому ринку Української енергетичної біржі”, — пояснює Володимир Гноєвий

Наразі ж короткострокові торги на УЕБ є суто номінальними — загалом за вересень-листопад там було реалізовано лише 40 тисяч кубометрів газу. Це при тому, що загалом під час опалювального сезону у газотранспортній системі курсує близько 1,5-2 млрд кубометрів газу щомісячно. 

Експерт впевнений, що єдиним дієвим механізмом вирішення проблемних питань небалансів може стати відокремлення та передача функцій з балансування ринку газу від Оператора ГТС до нового суб’єкта – Оператора ринку газу. 

 “Оператор ГТС не може якісно виконувати свою роботу у частині балансування через конфлікт інтересів. Він не мотивований робити релевантні прогнози, бо заробляє на небалансах більше, аніж на транспортуванні. Усунути цей конфлікт інтересів і нарешті створити ліквідну біржу допоможе створення окремого суб'єкту — Оператора ринку газу. Він не лише зможе врегульовувати питання балансування та інші комерційні питання між усіма учасниками ринку, але й здійснюватиме короткостроковий та довгостроковий прогноз балансу газу в Україні”, — переконаний Володимир Гноєвий.

Асоціація вже неодноразово зверталася з цього приводу до НКРЕКП та Міністерства енергетики.    

Нагадаємо, у 2020 році через відсутність ліквідної біржі та необґрунтовано завищеної плати за небаланси Оператор ГТС отримав прибуток у понад 4 млрд грн, а у 2021 році — близько 10 млрд грн. Отримання прибутку за балансування суперечить реформі газового ринку, Кодексу ГТС та Регламентами Єврокомісії. 

Крім цього, завищена плата за небаланси безпосередньо впливає на ціну газу для кінцевого споживача, адже постачальники закладають ці витрати у кінцеву вартість блакитного палива.