Новини

Постачальники енергоресурсів просять державу допомогти бізнесу оплатити газ

Наразі велика кількість українських підприємств немає можливості розраховуватися за природний газ, спожитий у лютому та березні. Якщо так буде й надалі — закупівля газу постачальниками буде неможлива, а отже є ризик зупинки роботи багатьох підприємств.


Асоціація постачальників енергоресурсів звернулася до Офісу Президента та Уряду щодо заборгованості бізнесу за спожитий газ. Постачальники просять урядовців надати допомогу підприємствам коштом цільової програми кредитування або часткового відшкодування вартості спожитого газу з держбюджету.

Через військові дії, український бізнес зазнав серйозного скорочення. Як зазначають в Асоціації, у східних регіонах, які більше зазнали шкоди, від 50% до 90% бізнесу зупинилось, а у західних - від 50% до 70% бізнесу втратили ринки збуту своєї продукції або безоплатно передають власну продукцію на допомогу армії чи до постраждалих регіонів.

“Після розподілу обмежених грошових ресурсів на першочергові статті витрат, такі як заробітна плата, сплата податків тощо, у підприємств не завжди залишаються кошти для оплати використаних енергоресурсів, в тому числі у лютому і березні. Постачальники енергоресурсів, відповідно, починають боргувати власним оптовим партнерам, частина яких працює за імпортними контрактами”, - йдеться у зверненні.

Постачальники б'ють на сполох, адже заборгованість бізнесу за газ може спровокувати зупинку усього ланцюгу постачання природного газу, а отже й припинення подачі природного газу споживачам.

Для запобігання такого варіанту розвитку подій, представники Асоціації пропонують запровадити державну цільову пільгову програму або донорську допомогу для українського бізнесу з метою поповнення обігових коштів для оплати енергоресурсів. Одним із джерел фінансування пропонують розглянути Фонд енергетичної підтримки України, який було створено Енергетичним співтовариством для протидії наслідкам російської агресії.

Наразі, не зважаючи на зростання боргів бізнесу за спожитий газ, постачальники продовжують забезпечувати ним підприємства, навіть неплатників, тим самим підтримуючи їх функціонування в інтересах держави.

Крім того, припинення газопостачання деяких споживачів може спричинити негативні екологічні, техногенні та гуманітарні наслідки не лише для підприємств, але й для регіонів, де вони працюють.

“Вигоди для держави від такої допомоги очевидні – запуск підприємств, які наразі зупинені, відновлення роботи бізнесу на оборонні та мобілізаційні потреби, підтримка економіки держави та нормального цивільного життя”, - наголошують автори звернення.