Новини

Укргазвидобування має продавати газ безпосередньо учасникам ринку, а не Нафтогазу — Артем Компан

«Укргазвидобування» має продавати весь видобутий природний газ, а це майже 70% від усього природного газу, що видобувається в Україні, на ринкових умовах всім постачальникам, а не лише компаніям Групи  «Нафтогаз». 

Так вважає Артем Компан, голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів.

“Я вважаю неправильним, що «Укргазвидобування» продає весь свій ресурс «Нафтогазу», а той вже продає його учасникам ринку. На мою думку, логічно було б, щоб «Укргазвидобування» продавало свій ресурс самостійно через біржу чи двосторонні контракти”, — висловив свою думку Артем Компан в інтерв’ю ЕнергоБізнесу.

На переконання очільника Асоціації, через чинну практику в Україні досі не існує повноцінної біржової діяльності з продажу газу, а відтак — і внутрішньої ціни на газ. Що, своєю чергою, вплинуло на попередню версію закону про ренту на видобуток газу, розрахунок якої прив’язали до цін на нідерландському хабі TTF. 

“Навіть за умови скорочення видобутку «Укргазвидобування» має ресурс для виходу на біржу, як і приватні видобувні компанії. Якби всі вони вийшли на біржу зі своїм ресурсом, ми могли б сформувати свою внутрішню ціну та прив'язати ренту для видобувних компаній до цього індикатору, а не до європейських хабів”, — вважає Артем Компан.  

Коли «Укргазвидобування» розпочне продавати свій ресурс на рівних умовах усім українським постачальникам, тоді  «Нафтогаз» перестане диктувати свої вимоги іншим учасникам.

“Держава при цьому могла б залишатися маркет-мейкером на ринку і впливати ринковими інструментами у тих випадках, наприклад, якщо є якісь спекулятивні коливання ціни. Але вся ця конструкція не працюватиме, якщо НАК викуповуватиме весь газ «Укргазвидобування»”, — переконаний голова Асоціації. 

Нагадаємо, видобуток природного газу у 2021 році склав 19,8 млрд кубометрів, з них державним підприємством «Укргазвидобування» було видобуто майже 13,7 млрд кубометрів, а приватними видобувними компаніями — понад 6 млрд кубометрів.