Новини

Звернення до Президента України щодо кризової ситуації з постачанням газу бюджетним та релігійним організаціям

Шановний Володимире Олександровичу!

На сьогодні на ринку природного газу триває криза, викликана відсутністю ресурсу за прийнятною ціною і високим рівнем ринкових цін. Слідом за тенденціями європейського газового ринку, на гуртовому ринку газу України з початку року спостерігається аналогічне стрімке зростання ціни.

За 9 місяців 2021 року середньозважена ціна газу на торгах Української енергетичної біржі збільшилася більш ніж вчетверо з 8 до 36  тисяч грн за 1000 м3 (ресурс на умовах післяплати). Стійка тенденція до подальшого зростання гуртової ціни в Україні зберігається. Вартість газу на сьогодні для всіх категорій споживачів стала вкрай неприйнятною.

Наразі ця проблема дуже гостро стоїть перед бюджетними і релігійними організаціями, які ще минулого тижня повинні були розпочати опалювальний сезон, але не можуть цього зробити.

Всі без винятку бюджетні організації підпадають під дію Закону України «Про публічні закупівлі», тобто закупівля товарів, робіт і послуг такими організаціями здійснюється виключно через електронну систему «Prozorro».

Протягом останніх років постачальники природного газу, які є членами Асоціації постачальників енергоресурсів, брали активну участь в  тендерних процедурах і на сьогодні мають понад 6,5 тисяч укладених контрактів з бюджетними організаціями.

Втім, враховуючи стрімке і суттєве зростання ціни закупівлі ресурсу, постачальники природного газу фактично не мають можливості виконувати зобов’язання за цими контрактами. Більшість з них опинилась перед вибором: або постачати у збиток, або розривати укладені контракти через істотну зміну обставин, як це передбачено статтею 652 Цивільного кодексу України.

Ситуація, яка склалась на ринку, може стати причиною того, що велика кількість організацій не отримає тепла в холодний період. Щоб запобігати цим наслідкам, в кількох регіонах України регіональна влада оголосила про режим надзвичайної ситуації. Однак знайти ефективного розв'язання проблеми досі не вдалося.

30 вересня 2021 року на засіданні Президії Конгресу місцевих та регіональних влад було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води в опалювальному сезоні 2021-2022 років (далі - Меморандум). Цим документом, зокрема, зафіксовано, що для бюджетних організацій до 01 січня 2023 року діятиме «пільговий тариф» на газ у розмірі 16,40 гривень за м3, з ПДВ без вартості транспортування.

Однак запропонований Меморандумом механізм закупівлі не було узгоджено з вимогами чинного законодавства, зокрема з вимогами Закону України «Про публічні закупівлі» та Закону України «Про захист економічної конкуренції».

На сьогодні, єдиним власником природного газу в Україні, який може бути реалізований бюджетним установам та організаціям за ціною, що передбачена Меморандумом, є група «Нафтогаз». Разом з тим в стислі терміни провести нові торги, в тому числі щодо укладення договорів з ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» з дотримання вимог законодавства не вбачається за можливе.

До того ж закони обмежують бюджетні організації у праві закуповувати природний газ за прямими договорами, а діючі постачальники обмежені у можливостях закуповувати ресурс на тих же умовах, що і дочірня компанія НАК «Нафтогаз України» – ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг». Об’єктивно, ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», не маючи розвиненої інфраструктури в регіонах, не зможе в стислі строки укласти тисячі договорів з бюджетними та релігійними організаціями.

Проблему забезпечення газом бюджетних та релігійних організацій можна вирішити, не скасовуючи чинні закони і нормативні акти. Відповідно до останніх змін до Кодексу газотранспортної системи на даний час в Україні можливе створення балансуючих груп постачальників природного газу.

І на даний час члени Асоціації, що здійснюють постачання природного газу побутовим споживачам, як раз уклали договори про утворення балансуючої групи з ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» та відповідні договори купівлі – продажу природного газу в рамках такої балансуючої групи. Через механізм балансуючої групи власник ресурсу – «Нафтогаз» - може контролювати цільове використання (постачальниками) реалізованого ресурсу.

Цей досвід можна також використати для налагодження постачання газу вітчизняного видобутку для потреб бюджетних та релігійних організацій. При цьому останнім не доведеться укладати нові договори постачання зі зривом опалювального сезону та порушувати вимоги законодавства про публічні закупівлі.

Зволікання з якнайшвидшим розв'язанням зазначеної проблеми може обернутись для країни колосальними бюджетними збитками. Адже відсутність перед періодом використання природного газу чинних договорів на постачання і як наслідок відсутність номінації на постачання призведе до того, що таким бюджетним установам потрібно буде власноруч припинити використання газу. В іншому випадку, їх необхідно буде примусово обмежувати у споживанні. А, враховуючи, що в опалювальний період соціально-важливу інфраструктуру неможливо примусово обмежувати в подачі газу – такі споживачі вчинятимуть несанкціонований відбір природного газу, за який потім необхідно буде розраховуватись за підвищуючим коефіцієнтом – 1,5. Вартість газу, який споживатиметься несанкціоновано становить близько 32 гривень за м3, а з коефіцієнтом 1,5 – близько 43 гривень за м3.

Таке несанкціоноване споживання природного газу також спричинить негативні фінансові наслідки і для Оператора ГТС України, який здійснює експлуатацію об’єктів критичної для держави інфраструктури магістральних і транзитних газопроводів, що є неприпустимим.

Враховуючи вищевикладене, звертаємося до Вас із проханням сприяти розв'язанню питання щодо забезпечення необхідним ресурсом природного газу членів Асоціації – постачальників бюджетним установам та організаціям на тих умовах, які зазначені у Меморандумі, тобто за ціною 16,4 гривні за м3, з ресурсу ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» в обсязі достатньому для належного проведення опалювального сезону 2021-2022 років, використовуючи механізм балансуючої групи.

З повагою,
Голова правління Асоціації
Артем Компан